Kérdése van? Kapcsolat

Fő témák, aktualitások

Megszűnik a szaldó elszámolás lehetősége

Bárdos Attila
2022.10.14 15:24
Megszűnik a szaldó elszámolás lehetősége

2022. október 13-án Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón bejelentette, hogy az újonnan telepítendő napelemek esetében megszűnik a megtermelt energia elektromos hálózatba való visszatáplálásának lehetősége.

 

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Például nyáron, napközben, amikor süt a nap és a napelemes rendszerünk több áramot termel, mint amennyit azonnal, helyben elfogyasztunk, akkor az így keletkező felesleget a jövőben nem fogjuk tudni az áramszolgáltatónak átadni és azt később, este vagy akár télen "visszavenni". Ha a felesleggel nem kezdünk semmit, akkor a megtermelt áram azonnal fel nem használt része egyszerűen el fog veszni.

A szaldós rendszer végnapjai

Olvashattunk olyan híreket, hogy sok helyen már gyakorlatilag megszűnt a napelemes szaldós elszámolás, de a fenti döntés ezt a helyzetet általánossá teszi. Azt már eddig is lehetett tudni, hogy a szaldó elszámolás legkésőbb 2024. január 1-én amúgy is megszűnt volna, tehát "csak" annyi történt, hogy ez a változás hamarabb (és váratlanul) bekövetkezett. A kormányinfón ugyan elhangzott, hogy a szükséges hálózatfejlesztést követően a későbbiekben a kormány újra lehetővé teszi majd a betáplálást, de a 2024-es határidő és a hálózatfejlesztés idő- és pénzigénye miatt szerintünk erre nem érdemes építeni. Amennyiben nem akarunk lemondani a napenergia (háztartási) felhasználásáról, akkor valamilyen megoldást előbb-utóbb amúgy is találnunk kellene erre a problémára.

Hogyan tovább?

Ugyan vannak olyan vélemények, hogy ezzel a döntéssel a kormány "kinyírja" a mostantól telepített napelemes rendszereket, de azért szerintünk a helyzet egyáltalán nem ennyire tragikus. Az biztos, hogy egy új napelemes rendszer kiépítésének költsége emiatt növekedni fog és így a megtérülési idő (amíg a rendszer megtermeli azt a pénzt amit befektettünk a kiépítésébe) is hosszabb lesz, de azért a lehetséges megoldásnak vannak határozott előnyei. Persze ha esetleg a villanyáram ára bármi okból emelkedik - ami már ugye meg is történt az ársapka feletti fogyasztásra vonatkozóan -, akkor ez a napelemes, akkumulátorral támogatott rendszerek megtérülését gyorsítja, azaz akár még gyorsabb is lehet a megtérülés, mint a szaldós rendszeré volt még a teljes ársapkás villanyáram ára mellett.

Ha a tervezett (vagy akár a meglévő!) napelemes rendszerünket kiegészítjük egy akkumulátorral, akkor ezzel több dolgot is nyerhetünk:

  • Ellátásbiztonság: sokan nem tudják, de egy akkumulátor nélküli napelemes rendszer automatikusan lekapcsol, ha megszűnik a külső áramellátás. Magyarán hiába van saját napelemes rendszerünk, ha az utcában elmegy az áram, mi is áram nélkül maradunk. Ezt a problémát egy akkumulátor és a megfelelő inverter meszünteti, tehát nálunk akkor is lesz áram, amikor másnál nem.
  • Rövidebb megtérülési idő: előbb-utóbb mindenki kikerül a szaldós elszámolási rendszerből (vagy már be sem kerül oda). Szaldós elszámolás és akkumulátor nélkül egy napelemes rendszernek csak akkor van értelme, ha napközben (amikor süt a nap) sok áramot fogyasztunk, ez azonban a legtöbb háztartásban nincs így. Ilyen helyzetben (a megfelelő megoldás nélkül) nagyon hosszú idő alatt (vagy egyáltalán nem) térül csak meg a napelemes rendszerbe befektetett összeg. Egy akkumulátor ezen segít, hiszen a napközben megtermelt, de el nem fogyasztott áramot este/éjszaka fel tudjuk használni, tehát semmi nem fog elveszni. és csak akkor kell külső forrásból áramot vennünk, ha a napi fogyasztás nagyobb, mint a napi termelésünk.