Kérdése van? Kapcsolat

Gyakran ismételt kérdések

Mi az a szigetüzemű napelemes rendszer?

Korbuly Ádám
Korbuly Ádám
2022.10.13 09:47
Mi az a szigetüzemű napelemes rendszer?

Szigetüzemű rendszernek azt a napelemes rendszert tekintjük, ami akár áramszolgáltatói csatlakozás nélkül is képes működni. Lehet ez egy normál családi ház, ami eddig – és eztán is – rendelkezik áramszolgáltatói csatlakozással, de lehet ez egy olyan helyszín is, ahol sosem volt áramszolgáltatás, de szeretnénk magunknak ezt kiépíteni. Előzetesen: teljes értékű és maximális kényelmet biztosító rendszereket tudunk kiépíteni akár áramszolgáltatói csatlakozás nélkül is, azaz létezik biztos és egyben elérhető árú megoldás is.

A 2022.10.13-án bejelentett törvényi változások szerint – ami nagy valószínűséggel csak átmeneti lesz – jelenleg csak ilyen, az áramszolgáltatót nem érintő, sziget üzemű jellegű rendszert szabad kiépíteni. Hogy megértsük a törvényalkotó döntését és a kényszert, ami ezt a hirtelen és váratlan döntést hozta gondoljunk bele az alábbiba: van egy elektromos hálózatunk, amit arra építettek, hogy a lehető legtöbb fogyasztási pontra elektromos áramot juttassanak el – egy irányba. Mindezt nagy stabilitással és figyelembe véve a fogyasztói szokásokat. Ehhez felépült egy megfelelő szolgáltatói infrastruktúra, mely erőművekből és komoly elektromos hálózatból épül fel. Erre a hálózatra megjelentek néhány éve jól látható mennyiségben napelemes termelő pontok, úgynevezett Háztartási Méretű Kis Erőművek (HMKE). Ezeknek az a legfőbb tulajdonsága, hogy akkor termelnek vissza áramot a hálózatba, amikor épp süt a nap. Azaz az eredetileg fogyasztásra tervezett hálózaton megjelent egy nagyjából tervezhetetlen energiatermelő kapacitás, ami függ az időjárástól, az aktuális fogyasztó szokásaitól (azaz néha amit megtermel, egyből el is használja helyben) és a legjobban a felhők mozgásától függ a visszatáplálása. Azaz másodperc alapon jelennek meg itt-ott nagy termelők és nagy fogyasztók felváltva, teljesen szétszórtan. Ezt az áramszolgáltatók elég ügyesen kezelték egy tervezhetően növekedő napelemes HMKE termelői közösség fejlődése mellett.

A 2022-ben megjelent energiaválság hatására olyan nagy lett az igény napelemes rendszerek telepítésére, hogy általuk a napelemes rendszerek mennyisége már kritikus bizonytalanságot hozhatna az áramszolgáltatói hálózatokra ezzel nemcsak azt károsítva, hanem a fogyasztási pontokon is problémát okozva. Emiatt ameddig a hálózat nem lesz felkészítve e bizonytalan termelési kapacitás fogadására és szabályozására, addig nem lesz lehetőség újabb termelési pontokat kiépíteni. Sőt, nagy valószínűséggel a jövőben is már csak úgy lesz lehetőség termelési pontok létrehozására, ha ezek saját helyi tárolóval, akkumulátorral is rendelkeznek, és a rendszer – vagy a szogláltató központi vezérléssel – tudja szabályozni a visszatáplálást az időjárásváltozások, fogyasztási és felhőmozgások teljes kisimításával.

Röviden mindenhol fog kelleni helyi energiatároló, azaz akkumulátor és majd ha ez már hatékonyan működik, akkor lesz lehetőség egyáltalán visszatápláló rendszer kialakítására, addig pedig aki napelemet akar, az saját felhasználásra tud csak termelni visszatáplálás lehetősége nélkül. Aki jelenleg már HMKE rendszerrel rendelkezik, ott is bizonytalanná válik a visszatáplált energia áramszolgáltató általi átvétele, mivel egy kisebb lokációban ha sok HMKE termelő van, akkor azok épp egyszerre akarnak mind termelni, ergó nem lesz mód annak az átvételére, mivel nincs hozzá kapcsolódó fogyasztás sem.

De miért és érdemes napelemes rendszerben gondolkozni egyáltalán? Napelemes rendszert két okból szoktunk építeni:

  • Vagy azért, hogy jelentősen tudjuk csökkenteni villanyszámlánkat, valamint a változó energiaárak kockázatát is minimalizáljuk,
  • Vagy mert egyáltalán nincs lehetőségünk áramszolgáltatói csatlakozásra,
  • Vagy biztonsági okból, hogy akkor is legyen áramunk otthon, amikor átmenetileg nem érhető el az áramszolgáltatói szolgáltatás – kvázi szünetmentes rendszer kiépítése.

Az új törvényi szabályozás megszüntette az “ingyenes energiatároló”, azaz az elektromos hálózat használatának lehetőségét, azaz már az áramszolgáltató új csatlakozóktól nem veszi át a megtermelt energiát, sőt várhatóan a Szaldó rendszer is meg fog szűnni előbb utóbb.