Megéri a napelemes rendszer akkumulátorral?
Nézzük meg először, hogy hogyan épül fel alapvetően a villanyszámla! Egyik tétele az elektromos energia ára (ami ugye több részből is összetevődik államilag támogatott és támogatás nélküli részből) és egy jelentős tétel belőle a rendszerhasználati díj.
A szaldó rendszer lényege az volt, hogy a megtermelt energiával ki tudtuk váltani a fogyasztott energiát is, ergó a rendszer használati díjat nem kellett kifizetni a kiegyenlített részre vonatkozóan. A visszatáplálás nem szaldós alkalmazásánál a fogyasztásra kellett fizetni rendszerhasználati díjat, de a visszatáplált energia mennyiség után nem kellett, azaz csak az elektromos áram díját lehetett kiegyenlíteni belőle.
A rendszerhasználati díj kW-onként jelentősen meghaladja a támogatott elektromos áram díját, és még mindig jól látható tétel a megemelkedett villanyáram ára mellett. A szigetüzemű rendszer kialakítása ennek a tételnek a megtakarításáról szól, kvázi a szaldós rendszert előnyeit valósítjuk meg a saját ingatlanunkon.
Akkumulátor alkalmazásával lehetőség nyílik arra, hogy a helyben megtermelt napelemes energiát helyben tároljuk és felhasználás esetében helyben fogyasszuk is el. Azaz hozzá sem nyúlunk az áramszolgáltató rendszeréhez mindaddig, ameddig van elegendő megtermelt és eltárolt energiánk. Ezt segíti, hogy a legtöbb esetben tudatos használattal akkor fogyasszunk leginkább, amikor termelés is történik, pl. akkor dolgozzon a mosógép, szárítógép, amikor a napelem a legtöbbet termeli. Ekkor még eltárolni sem lesz szükséges a megtermelt napenergiát, hanem azonnal, helyben el is fogyasztjuk azt. Éjszaka meg amúgy is jellemzően jócskán leesik a fogyasztási igény.
Nézzünk egy számítást a mai számokkal, hogy mennyibe került az áramszolgáltatói áram és így nézve mennyi idő alatt térül meg egy átlagos 4 fős család áramfogyasztása egy jól méretezett napelemes rendszer használatával.