Kérdése van? Kapcsolat

Gyakran ismételt kérdések

Mi az a szaldó rendszer?

Korbuly Ádám
Korbuly Ádám
2022.10.15 10:00
Mi az a szaldó rendszer?

A Szaldó rendszer, sajnos már véget ért - 2022. 10.13-án a kormányinfón Gulyás Gergely jelentette be, hogy már nem engednek további új csatlakozást az áramszolgáltató hálózatához. Amúgy is hazánk egy kakukktojás volt ennek kapcsán, mivel az EU általában kötelezte az összes tagállamot, hogy szaldó rendszert, vagy ehhez hasonló rendszert nem alkalmazhat a háztartási kiserőművek elszámolása kapcsán.

Ez épp olyan rendszer, mint a bruttó elszámolási rendszer abban a tekintetben, hogy a megtermelt áramot itt is vissza lehet táplálni az elektromos hálózatba, csak a lényeges különbség hogy egy “ad-vesz” óra méri a fogyasztást. Azaz ha többet termelünk, mint fogyasztunk egy adott pillanatban, akkor az óra visszafelé forog. Azaz ha termelünk, akkor nemcsak a megtermelt energiát számolja el felénk fogyasztáscsökkentésként a szolgáltató, hanem a hálózat üzemeltetési díjat is. Ez azt jelenti, hogy a napelemmel megtermelt áram  mennyiségében a teljes energia és szolgáltatási díjat jóváírta nekünk. Ez egy jelentős tétel és így jelentős kedvezmény - volt. Sajnos ennek vége, ahogy átmenetileg a bruttó elszámolásnak is vége, reméljük minél rövidebb ideig.

Létezik viszont egy technikai megoldás, amivel visszahozható a szaldó elszámolás lényege még szaldó vagy bruttó elszámolás létezése nélkül is. Nagyon egyszerű, ott fogyasszuk el az energiát, ahol megtermeljük, azaz amennyire lehet, próbáljuk meg az elektromos hálózatot tehermentesíteni, arról lekapcsolódni. Ez a szigetüzemű megoldás. A napelem által megtermelt energiát helyben használjuk fel, amikor pedig túltermelés van, akkor helyben is tároljuk későbbi felhasználásra.

A szigetüzemű rendszerről, lehetőségeiről, előnyeiről, hátrányairól olvassa el az idevonatkozó cikkünket.