Mit tehetek, hogy jelentősen csökkentsem a villanyszámlámat?
Ahogy az energiaárak elindultak felfelé, ez a kérdés most különösen fontos lett és várhatóan egyre fontosabb lesz. Bár ez nem jó a pénztárcánknak, de valójában nagyon jó a környezetnek, az ökológiai lábnyomunk csökkentésének. Lássunk néhány példát, amivel jobbá és egyszerre környezetbarátabbá tudjuk tenni mindennapjainkat valós lemondások nélkül.
Tudatos fogyasztás az általános háztartásban
Induljunk el onnan, hogy nincs napelemünk, szélerőművünk, semmi extra, csak a szokásos áramszolgáltatás és gázellátás. A cél, hogy mindkét oldalon minél alacsonyabban tartani a fogyasztást, valamint úgy elosztani, hogy lehetőleg az ársapkák alatt tudjunk mindkét oldalon maradni a lehető legnagyobb mértékben. Sajnos sok esetben nem fog sikerülni teljes egészében, de közelíteni tudunk.
Van néhány olyan fogyasztó minden háztartásban, ami nagy szerepet vállal a villanyszámlából. Ilyenek a hűtőszekrény / mélyhűtő, ami bár egyszerre nem fogyaszt sokat, de tartósan sokáig tud fogyasztani, vagy a mosógép, szárítógép, mosogatógép, páraelszívó. Ezek a gépek az utóbbi években nagyon sokat fejlődtek, főként energiafelhasználásban. Egy 10-15 éves hűtő fogyasztása jellemzően 10-szer nagyobb, mint egy mai korszerű, energiatakarékos készülék. Azaz érdemes mindet felülvizsgálni és ahol jelentős javulás érhető el, azt lecserélni. Még a banki (forint alapú!!!) kamat sem lesz összemérhető a megtakarítással, azaz hitelből is érdemes lehet cserélni őket.
Hogyan dönthetjük el, hogy érdemes-e cserélnünk? Lehet kapni számos helyen konnektorba csatlakoztatható fogyasztásmérőt, vagy okos konnektort (Wifi-set), ami tud fogyasztást mérni. Venni kell egyet / kettőt, ki mennyire siet a kérdéssel és az előbb említett nagy fogyasztók elé ezeket kell bedugni a konnektorokba. Várni egy hónapot és 1 hónap múltával megnézni, hogy mennyi volt az adott készülék havi fogyasztása. Ezt követően on-line megnézni, hogy egy készülékcsere esetén az új, elérhető árú készülék várható éves fogyasztása mennyivel kevesebb a mért havi fogyasztás 12-szeresénél. Ha azt látjuk, hogy a különbség jelentős, akkor azt ki kell szorozni az áram árával és megnézni, hogy ez fedezi-e a felveendő hitel törlesztő részét, vagy a várható élettartam alatt ez jelentősen megtérül-e.
Azaz ha van egy hűtőnk, ami mondjuk havi 40kWh felett fogyaszt és azonos méretben ma találunk olyat, ami havi 6kWh azaz éves 72kWh óra alatt fogyaszt, akkor azt érdemes átgondolnunk, hogy cserére érett-e. Persze itt is fontosak a felhasználói szokások: minél kevesebbet kinyitni a hűtőt és azt is minél rövidebb időre, azaz megtanulni, hogy minek hol a helye benne. A nyitott hűtőajtó ellen nincs technológia, ami megvéd bennünket.
A következő a gáz / villany aránya. Kérdés nélkül a leggazdaságosabb fűtési megoldás - ami egyben hűtésre is alkalmazható, ha megfelelő eszközt vásárol az ember - a hőszivattyús rendszer. Lehet ez egyszerűen néhány inverteres klíma a lakás távolabbi pontjain, vagy egy központi fűtéskorszerűsítés az egész házban. Ott, ahol jelenleg a teljes fűtés gázzal megoldott, a legkisebb és legjobb megoldás ilyen klímakészülékeket telepíteni és azokat legalább az őszi-tavaszi időszakban alkalmazni. Valószínűleg a téli hidegben is az egyik leghatékonyabb fűtési megoldást tudják ezek biztosítani szemben a gázzal. Van viszont a gázra is ársapka, azaz ameddig az létezik és elfogadható áron jut az ember a gázhoz, addig ki kell számolni, hogy mi az az arány, ameddig azt érdemes kihasználni és csak efelett alkalmazni a klímás fűtést. Mi azt javasoljuk, hogy ha nincs gáz alapú fűtés, akkor ennek telepítését kerüljük is el és valamilyen hőszivattyús megoldást válasszunk.
A másik nagy igazság az, hogy a legjobb energia az, amit meg sem kell termelni. Azaz ha még izzószálas világítótestek vannak otthon, akkor azokat azonnal cseréljük, mert ott az energia nagy része fűtésre megy el és csak kevés része hozza a világosságot a helyiségben. Még neonos megoldásoknál is ha ledre váltunk, akkor 50-60%-kal tudjuk csökkenteni az energiafogyasztását az adott világítótesteknek. Persze ha a nem használt helyiségekben a lámpákat lekapcsoljuk, vagy csak kevesebb lámpát használunk ott, ahol azokra valóban szükség van, akkor lehet, hogy még a fentieknél is jelentősebb megtakarítást tudunk elérni.
Ugyanez a hűtés/fűtés esetében is igaz: korszerű nyílászárókkal, külső - vagy esetleg belső - hőszigeteléssel jelentősen csökkenthető a házból nem kívánt módon távozó vagy érkező hőmennyiség. Ezek azok a beruházások mind, amelyek biztosan megtérülnek és erősen javasoltak. Ezekkel a kis trükkökkel jelentős megtakarítások érhetők el minimális lemondás mellett.
Mi a helyzet napelem alkalmazása esetén?
Azaz ha rendelkezünk megújuló energiával, akkor az első és legfontosabb tudatos lépés az, hogy akkor fogyasszunk lehetőleg a legtöbbet, amikor ezek épp termelnek. Azaz ha erős a napsütés és megtehetjük, akkor oda időzítsük a nagymosást, a szárítógépet, a nagy fogyasztók használatát. A legtöbb nagy fogyasztó rendelkezik időzítési funkcióval, azaz ha amúgy is mosni terveztünk, akkor ha 11-dél tájára időzítjük a programot, akkor megadtuk a legnagyobb esélyt arra, hogy még a munkában ülve is a napelemes rendszer termelésének
legjobb kihasználásával, helyben megtermelt energiával végezzük el a nagy energiaszükségletű feladatokat. Aki pedig otthonról dolgozik és megteheti, az ugyanebben az időszakban - esetleg a mosógéptől eltérő időszakban - használja elektromos tűzhelyét az ebéd vagy vacsora elkészítéséhez. Ezzel egyébként még napelem megléte nélkül is jótékony ütemezést ad az elektromos hálózat számára, ami társadalmilag is egy kedvező hozzáállás, ugyanis a szomszéd napeleme is ekkor termel, ergó a környéken megtermelt energiából tudunk ekkor fogyasztani, bár valóban, utóbbi esetben nem lesz kevesebb a villanyszámla, de mégis az öko-lábnyomunkat tekintve legalább tettünk valamit a világért.
Amennyiben rendszerünk szigetüzemű akkumulátoros megoldással rendelkezik, akkor ezek az időszakok lazábban kezelhetők, mert az akkumulátor alkalmas 1-2 napnyi energiafelhasználás eltárolására és szükség szerinti rendelkezésre bocsátásra. Ennek ellenére ha tehetjük, akkor javasoljuk, hogy a nagy fogyasztásokat a megújuló energia keletkezésének idejére tervezzék, amivel az akkumulátorok élettartama is növelhető.