Hogyan működik egy szigetüzemű napelemes rendszer?
Ennek a megoldásnak az a lényege, hogy nem igényli elektromos betáplálás meglétét az ingatlanba, de így nem is képes megtermelt napenergia visszatermelésére a hálózatba. Azaz pontosan teljesíti a 2022. 10. 13-án Gulyás Gergely által bejelentett szabályozás elvárásait. Sőt ennél többet is, hisz ezek a rendszerek telepíthetők akár olyan helyen is, ahol nem áll rendelkezésre áramszolgáltatás, valamint akkor is működésben maradnak, ha esetleg rendelkezésre áll elektromos szolgáltatás, de épp áramkimaradás történik.
A rendszer három komponensből áll:
- Napelemek
- Inverter(ek)
- Akkumulátor(ok)
Gyakorlatilag a rendszer a napelemek által megtermelt energiát elsőként a ház energiaigényének kiszolgálására használja, majd ha ezen felül rendelkezésre áll túltermellés, akkor azt az akkumulátor(ok)ba eltárolja. Amennyiben nagyobb lenne a ház energiaigénye, mint amennyit a napelem termelni képes (pl. esti órák, felhős időszak nagymosás közben), akkor az akkumulátort kezdi el üríteni és abból biztosítja a hiányzó energiát.
Amennyiben se napelem, se eltárolt energia nem áll már rendelkezésre az akkumulátor(ok)ban, akkor a rendszer képes az áramszolgáltató hálózatából pótolni a hiányzó energiát - amennyiben ez rendelkezésre áll. Ez azt jelenti, hogy egy jól méretezett rendszer esetén nemigen jelentkezik villanyszámla, hálózathasználati díj és semmi egyéb olyan energiaköltség, amely külső szolgáltatótól ered.
A rendszer működéséről bővebben, az alapelvekről a “Mire jó egy akkumulátor egy napelemes vagy szélerőmű alapú rendszerben?” cikkünkben bővebben olvashat.